Od dawna chodziło mi po głowie skonstruowanie odbiornika, który byłby mały i fajny :), czyli:
– konstrukcja na jednej płytce drukowanej wraz z syntezą i wszystkimi złączami,
– wbudowany w gotową obudowę z profilu aluminiowego,
– niewielkie zużycie prądu (ok. 70-130mA w zależności od ustawionej głośności),
– wyświetlacz częstotliwości i innych istotnych parametrów pracy,
– ARW,
– SMETR,
– VFO A/B
Przeszklona obudowa pozwala zerkać na elektronikę (to ważne dla Daniela!), ale nie tylko. W urządzeniach, gdzie wyświetlacz jest umieszczony klasycznie z przodu, jest kłopot z patrzeniem na wyświetlacz. Trzeba podnosić przód na jakichś nóżkach, żeby wszystko było widoczne. Kłopot jest tym większy im mniejsze urządzenie. A ja jestem fanem miniaturyzacji, więc robię małe urządzenia :). Dlatego pomysł z nietypową formą obudowy i umieszczenia w niej wyświetlacza. Z pierwszych testów wynika, że bardzo wygodnie się z niego korzysta, gdy stoi na biurku. Nie ma problemu zarówno z odczytem wyświetlacza (OLED ma szeroki kąt odczytu) jak również ze strojeniem.
Projekt zacząłem w ubiegłym roku, prace postępowały powoli, bo w międzyczasie zajmowałem się jeszcze innymi projektami. W tej chwili zostało jeszcze dobranie kwarców do filtra, ale wygląd raczej się już nie zmieni.
Układ elektryczny jest prosty i klasyczny – 2 mieszacze NE612. Kilka rozwiązań układowych zaczerpnąłem z transceivera projektu VK2DOB. Dołożyłem ARW na dwóch tranzystorach oraz generator DDS na AD9833 sterowany z Atmega328. Do wyświetlania parametrów zastosowałem niedrogi i energooszczędny wyświetlacz OLED o rozdzielczości 128×64 piksele. Przeszklona obudowa umożliwia obserwację wnętrza tej konstrukcji.
Odbiornik nazwałem „DANIEL”, gdyż powstał dla mojego syna Daniela, który ma dopiero 8 lat, ale bardzo go interesuje krótkofalarstwo i elektronika – to chyba po tacie 😉
Kilka zdjęć:
Do pobrania:
schemat odbiornika Schemat
instrukcja montażu wraz z listą części Instrukcja
firmware na pasmo 80m Firmware
dziekuję za inspirację
PolubieniePolubienie